Vormsi Püha olavi kirik

Vormsi kiriku katuse suurremont

Aprillis 2023 algas Püha Olavi kiriku katusetööde teine ja viimane etapp. Uue kivikatuse saab kiriku kooriruum. Kõik annetused on oodatud:
MTÜ Vormsi Püha Olavi Kiriku Fond
EE272200221077146284 Swedbank
Selgitus: annetus kiriku remondiks

Kevad 2022
Vormsi kiriku ümber on taas kerkinud lauavirnad ja tellingud. Alanud on tööd, et pühakoja pikihoone vana plekk-katus asendada uue kivikatusega. Tööd teevad Haapsalu firma Resteh OÜ töömehed (intervjuud katuseehitajaga saab lugeda siit).

Selle aasta algul otsustas Muinsuskaitseamet anda Vormsi Püha Olavi kiriku, saare peamise ajaloomälestise ja vaatamisväärsuse, katuse pikihoone remonttöödeks 70 879 eurot. Riigipoolse toetuse saamise eelduseks oli muu hulgas tähtsal kohal Vormsi valla volikogu otsus toetada omaltpoolt pühakoja remonti 14 000 euroga ja koguduse võetud kohustus leida 18 000 eurot omaosaluseks. Kogudus loodab omaosaluseks vajaliku summa heade inimeste abiga kokku koguda.

Katuse remont on hädavajalik, sest aastatega on katuses tekkinud väga palju kohti, kus vihmavett tuulega läbi pressib ja hoone puitkonstruktsioone kahjustab. Praegu ei ole katuse ja lae kandekonstruktsioonide niiskuskahjustused veel suured, ent läbijooksu jätkudes olukord halveneks kiiresti ja muudaks vajalike tööde mahu tunduvalt suuremaks ja kulukamaks.

Kirik sai praeguse ühekordsete valtsidega plekk-katuse 1988. aastal. Tollal tuli ligi pool sajandit koguduseta olnud pühakoja päästmiseks vana lagunenud katus taastada kiirkorras. Oli veel nõukogude okupatsiooni aeg ja korralikku katuseplekki ei olnud võimalik saada. Viletsast plekist ühekordsed valtsid on aastate jooksul järgi andnud ja avanenud ning katus on hakanud väga paljudes kohtades vett läbi laskma.

Toonane katuseehituse algatamine oli ajaloolise tähtsusega, sest sellest sai alguse kiriku täielik renoveerimine, koguduse taastamine ning kiriku suurejooneline taasõnnistamine 1990. aastal ning Olavipäeva tähistamise traditsioon. 

Kiriku uueks katusekatteks on kavandatud naturaalpunane keraamiline nn hollandi S-kivi. Kivide alla rajatakse tihe tuult- ja vettpidav aluskate, mistõttu sadevesi ei pääse enam ka tugeva tuulega katuse konstruktsioone rikkuma. Uus katus saab olema ka märksa ilusam ja iidse pühakoja arhitektuurile kohasem. Restaureerimistööde projekti on koostanud Rändmeister OÜ.

Katuse remonttööd suviseid jumalateenistusi ei sega. Samuti on ehitajad lubanud tagada kiriku külastajatele ohutu sissepääsu ja pühakoda jääb suveperioodil huvilistele avatuks.

Selle aasta ettevõetud töid tuleb jätkata järgnevatel aastatel. Plaanis on välja vahetada veel kiriku kooriruumi katusekate, seejärel uuendada välisseinte krohvipinnad ja aknad. Uuendamist vajab kiriku siseviimistlus ja elektrisüsteem.

Kogudus on kiriku remondi rahastamiseks loonud Vormsi Püha Olavi Kiriku Fondi. Selle kaudu on kõigil, kes hoolivad meie saare põlise pühakoja püsimisest, võimalik anda annetusega oma panus.

Vormsi kiriku remonttöid saab annetusega toetada:

MTÜ Vormsi Püha Olavi Kiriku Fond
EE272200221077146284 Swedbank

Selgitus: annetus kiriku remondiks

Lisaks on võimalik teha annetus kiriku fondi soetades selleks spetsiaalselt loodud savist laevakujuline küünlaalus. Laevukeses olev küünlavaha on sulatatud kirikus põlenud pühade küünalde jääkidest. Iga laevuke on kordumatu - valminud Vormsi käsitöömeistrite poolt. Annetuslaevukesi on võimalik soetada kirikust või Vormsi Käsitöötoast Hullos.

Kogudus tänab kõiki, kes aitavad kaasa saare pühakoja korrastamisele ja püsimisele.